Zimní servis sekaček v 9 bodech

Máte připravené stroje?

Se začátkem jara otevíráme kůlny a kontrolujeme stav nářadí a strojů, které přes zimu odpočívaly. Dá se říct že pokud na hrábích není něco vylomeno, dá se s nimi okamžitě pracovat, ale pokud jsme zanedbali přípravu sekačky po sezóně, může nás pak během sezóny nepříjemně překvapit.

Minimum pro údržbu sekačky vypadá takto:

  • Výměna oleje- Olej je potřeba měnit po každé sezóně, jelikož sekačky, ale i ostatní zahradní stroje mají motory chlazené vzduchem a během provozování ztrácí olej své potřebné vlastnosti. K výměně klidně použijte i odsávačku oleje.

Vypouštění oleje

  • Výměna nebo vyčištění vzduchového filtru - filtr se zanáší zcela běžně a kontrola nebo i čištění filtru patří k základním předpokladům spolehlivého provozu.

Znečištěný filtr

  • Čištění pastorků pojezdu - pastorky mohou vlivem prašnosti způsobovat těžší a méně spolehlivý pojezd

Pojezd před čištěnímčistý pastorek pojezdu

  • Čištění prostoru nad krytem pojezdu - zpravidla jde o prostor kam se během pravidelné údržby po sekání nedostanete.

 Sekačka před údržbouSekačka v půběhu údržby

  • Kontrola nebo výměna svíčky- Pro snadný start a spolehlivý chod
  • Kontrola nebo seřízení otáček- snížené otáčky mají vliv na tah motoru a sběr do koše, naopak vysoké otáčky snižují životnost motoru. Seřizování otáček motoru se provádí digitálním otáčkoměrem
  • Kontrola táhel a lanek
  • Od listopadu do konce února měníme palivo s biosložkami za Alkylátové palivo Aspen - o problematice benzínu se dočtete po kliknutí na odkaz. Ze servisního hlediska považujeme benzín starší dvou měsíců za nespolehlivý s rizikem ucpání karburátoru (typicky - houpavý zvuk otáček)
  • Ostření a vyvážení nože- jedině ostrý nůž vám pomůže vypěstovat zdravý trávník bez rotřepených konečků stébel. Vyvážení nože se provádí během ostření. Používá se k tomu vyvažovačka sekacích nožů. Pravidelná rotace snižuje vibrace do rukojetí a stejně tak i chrání motor.

 

V servisu TURPIL.cz v Třinci Oldřichovicích provádíme pravidelné servisy na strojích námi prodaných. Budeme rádi pokud s předsezónním servisem nebudete dlouho otálet, jelikož již v březnu se výrazně prodlužují čekací doby. K předsezónnímu servisu vyžijte dobu kdy stroj nepoužíváte, předpoklad je že bude více času provést servis bez stresu. V jarních měsících samozřejmě sekačku potřebují i ostatní klienti. 
Je třeba uznat že mezi našimi klienty je i spousta kutilů pro které je provádění údržby svých strojů i zábava a výše uvedený seznam bude alespoň malým vodítkem aby nic neopomenuli.