Ostření řetězu

Podrobný článek naleznete i po kliknutí na obrázek v sekci rady a tipy:

naučíme 500x210

Motorová i elektrická pila je vždy tak silná, jak ostrý má pilový řetěz. Známe to i z kuchyně - jak se nám krájí ostrým a tupým nožem. Stejně je tomu i u pilového řetězu.

Broušení řetězů lze provádět ručně nebo strojně. K  ručnímu broušení řetězu existuje velká škála přípravků a pomocníků, jako šablony, válečková vodítka, strojky,.. pro snadnější dosažení dobrých výsledků. Základem je správná velikost kulatého pilníku, kterou zvolíme podle velikosti zaoblené části ostří řetězu. Na omezovací zuby používáme pilník plochý s jemným sekáním a měrkou, kterými zamezíme poškození ostří sousedních zubů.

U vlastního broušení je velice důležité broušení pod správným úhlem, ale také stejná délka nabroušených zubů. Každý výrobce a typ řetězu má svůj předepsány úhly ostření, ale asi nejuniverzálnější je držet pilník k liště v úhlu 30° a vodorovně, tím zabráníme podbrušování a lépe naostříme špičku řezného zubu. Vybrušujeme vždy ven ke špičce zubu, při tahu zpět uvolňujeme přítlak. Ideální je uchytit pilu za lištu s řetězem a brousit ve svěráku.

Brousíme-li řetěz při práci přímo na pile, doporučujeme střídat pilník na obou stranách tak, abyste zachovali přítlak a zuby byly stejně dlouhé. Počet tahů pilníkem by měl být na všech zubech stejný.

Dále bychom neměli zapomínat na snižování omezovacích zubů (výstupky před břitem), které nám regulují kolik dřevní hmoty ubere zub v záběru, zároveň minimalizuje vibrace a zpětný vrh pily (vysoce nebezpečné!)."Omezováky" snižujeme plošným obroušením o 1/10 výšky břitu níž oproti výšce břitu.

Druhou a kvalitativně vyšší variantou je strojní broušení. Tento způsob ostření řezných i omezovacích částí řetězu pily díky speciálnímu stroji přináší vynikající výsledek v podobě garance kvalitně a přesně nabroušeného řetězu. Jedná se o přesné dodržení nastavených řezných úhlů, vzájemně stejné délky břitů, vzájemně stejné délky omezovacích částí řetězu a lze takto opravit i velké ztupení, což je při práci s pilníkem značný problém.

Ať už se rozhodneme brousit pilový řetěz ručně, nebo strojně doporučujeme se poradit s odborníkem z autorizovaného servisu v Třinci-Oldřichovicích naproti restaurace Napoleon, kde si také můžete zakoupit kompletní pomůcky pro ruční broušení, nebo nechat řetěz nabrousit strojně.

 

 
32
40651324065
Značky

Stránka 1 z 1 - 24 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 24 položek celkem