Testování nové aku pily STIHL MSA 70 C-B

Proč nám AKU pila chyběla ve výbavě?
Každá firma, která se zabývá kácením, rizikovým kácením, anebo zahradničením ladí pily podle rozsahu činností. U nás v TURPILu to je rizikové kácení a související věci s pilařinou. Máme pilu pro nadměrné průměry MS 462 C, pro každodenní potřebu a ohromného univerzála MS 261 C, do koruny MS 211 (překvapivě) - Karel si nikdy nezvyknul na jednoručku, no a na Aku pilu jsme využití měli-ale vedla k ní delší cesta.

Je potřeba upozornit na to že řada produktů AK je především určená pro zahrady, menší zahradnické firmy jako doplněk k větším pilám. V případě že vaše potřeby jsou větší, doporučujeme aku systém firmy Stihl AP.
A proč nám tato pila scházela ve výbavě?
  • Parádní doplněk u drtiče větví
  • Pro vyřezávání náletů
  • Malá pila do větví na plošině
  • lehčí odvětvování
  • Můžete podat i méně zkušenému pracovníkovi
  • Pro nepřístupné místa ať už velikostí pily anebo díky carvingové liště

 IMG_20230324_101659

Již dlouho jsem očekávali novinku z dílny STIHL, kterou se stala Aku pila MSA 70 C-B. Ta nahrazuje starší model MSA 140 C-B. Samozřejmě se jedná o vylepšení velmi populární pily. Zvláště je potřeba upozornit na změnu při samotném spouštění pily, to v úpravě tlačítka s dlaňovou pojistkou, čímž se výrazně přiblížila ovládání u motorových pil. Jde o to že na starém modelu byl problém s nahmatáním spínače když jste chtěli pracovat ve vodorovné poloze, což u MSA 70 je zcela vyřešeno. Jako další vylepšení je dopracován i potenciometr v tlačítku pily, kdy můžete regulovat rychlost řezu.

IMG_20230324_092933

 

Test nové pily

Sešly se najednou dvě věci a to, že se novinka objevila u nás na prodejně a ideální zakázka pro takovou pilu. Zadání bylo " zajištění bezpečnostního pásma horkovodu od náletů". Náletové dřeviny byly nejčastěji v průměrech od 1 cm - 10 cm. Zřejmě by bylo těžké posuzovat zakázku na počet řezů nebo vyřezaný úsek, jelikož i hustota porostu byla na různých místech různá. Proto snad alespoň uvedu v článku vybíjecí časy akumulátorů což by Vám mohlo dát alespoň přibližnou představu a roztřepané video:-) s prokázáním práce na 1 vybití akumulátoru AK 30 ( 50 min., 50 min., a 40 min) a AK 10 (25 min.).

Video představuje kolik práce bylo možné provést za 50 min. práce na jedno plné nabití akumulátoru AK 30 s akumulátorovou pilou MSA 70 C-Q

Pila i před vybitím měla stále stejný tah. rychlost řetězu. Velmi dobře je vyladěná kombinace carvingové lišty ( lišty s úzkou špičkou ) a drobným pilovým řetězem 1/4" který do dřeva vjíždí jak žiletka. Překvapilo mne že v tomto náletovém materiálu jsem ani jednou "nesvlíknul" řetěz z lišty, což je u takového materiálu běžné. Lehce ztupený řetěz anebo když došel olej, se už v průměrech 10 cm a více kroutil v řezu, a řekl si sám že je potřeba změnu. Hospodaření s olejem na lištu je v podstatě stejné jak i u motorové pily. Když jedete "tankovat" / měnit baterku je potřeba dolít olej. 

STIHL MSA 70-před a po

Jako hlavní benefity se projevily hmotnost, zvláště v těžkém terénu. Bezhlučný a bezvibrační provoz. Úzký řetěz, který neměl tendence ke zpětnému vrhu.

Hlavní mínusy, byly stejné jako výhody, a to baterky. Po vybití všech co máte, musíte sáhnout po motorovce. Přesto berte tento stesk s rezervou jelikož tuto pilu v tomto nasazení je potřeba brát jako doplněk motorových pil. Rozhodně si s ní nenachystáte palivo na zimu,  v zahradě však už nic jiného chtít nebudete než akumulátorovou pilu.

Nyní jsme již o aku pile zcela přesvědčeni. Naše očekávání splnila