3 TIPY PRO JARNÍ ÚDRŽBU, KTERÉ VÁM ZAJISTÍ KRÁSNÝ A HUSTÝ TRÁVNÍK

Rádi byste se pyšnili krásným hustým trávníkem, který bude skvěle vypadat, a navíc lépe odolá letním suchům, prudkým dešťům i dalším nástrahám počasí? Prozradíme vám 3 tipy, které vám k tomu pomohou. 
Hezký trávník Stiga

  1. Provzdušněte trávník vertikutátorem

Vertikutací zlepšíte kořenění trávníku. Bude více odnožovat, hlouběji kořenit, a odstraníte tak starou plsť. Vertikutace přispívá také k efektivnějšímu hnojení. Hnojivo se dostane až do půdy a lépe trávník vyživuje. Nepleťte si vertikutaci s úpravou zeminy. Vertikutace se provádí jen cca 1–3 mm hluboko a je k ní zapotřebí speciální stroj, tzv. vertikutátor. Podívejte se na vertikutátory, se kterými rychle a jednoduše provzdušníte váš trávník


Během vertikutace SVP vertikutátor detail nožů Po vertikutaci Stiga

  1. Dopřejte trávníku kvalitní hnojivo

Hnojením připravíte trávník na celoroční provoz. Hnojení vylepší koloběh živin – látkovou výměnu, výživu listů i kořenové části. Díky lepší a hlubší prokořenitelnosti si trávník lépe „sáhne“ na vodu. Ani v době extrémního sucha se vám pak nespálí. Hnojit je potřeba minimálně 3x ročně. Kromě četnosti je klíčový také výběr kvalitního hnojiva. Jak správně vybrat, abyste měli krásný trávník a nevyhodili peníze za špatný a nefunkční produkt? 

Vyvarujte se levným hnojivům, která se rychle rozpouští vlhkostí a deštěm. Rostliny pak dostávají výživový šok, nekontrolovatelně rostou a vysilují se. Předávkováním se může trávník dokonce spálit. 

Doporučujeme zvolit dlouhodobě působící hnojivo. Takové hnojivo zaručuje velmi efektivní rozkládání a účinkuje až po dobu 3 měsíců. Jedná se o obalované hnojivo s vázaným dusíkem, který je důležitý pro látkovou výměnu. Dlouhodobost eliminuje výkyvy počasí a zajišťuje pomalou a pravidelnou výživu. Zvolit můžete také hnojivo se selektivním herbicidem, který likviduje nežádoucí (dvouděložné) rostliny v trávníku (např. pampelišky, sedmikrásky ad.). Vyberte si některé z osvědčených hnojiv pro trávníky do 250 m2, nebo trávníky nad 250 m2
Hnojivo Eurogreen

  1. Dosejte trávník vhodným osivem

Pokud chcete mít hustý trávník bez spálených a holých ploch, nezapomeňte jej dosít. Osivo vhodné pro dosev by mělo obsahovat převahu jílku – Lolium (nejčastěji užívaný ve sportovních směsích). To proto, aby se lépe ujalo. 

Pro dosev po vertikutaci používáme 50% dávku oproti výsevu na holou plochu. Osivo doporučujeme zapravit trávníkovými hráběmi. Tím dosáhneme kontaktu obilky s půdou. Osetou plochu je nejlépe lehce pokrýt trávníkovým substrátem. Celý tento postup je vhodný pro vyvertikutované plochy, zvláště pak nutný na plochách holých, např. pro opravu plochy po mechu anebo větším zaplevelení. Zvolte podle plochy vašeho trávníku některé z osiv pro trávníky do 250 m2, nebo trávníky nad 250 m2.

Osivo Eurogreen

Ikona Hnojiva a osiva Ikona vertikutátor