Mulčování

 

Trápí vás hromady trávy? Mulčujte!


Mulčování je vlastně funkce sekačky kdy useknutá tráva v pracovním prostoru propadává přes rotující nůž a je několikrát proseknuta.Hned okrajem většinu čtenářů zamrazím tím že mulčování je mnohem náročnější údržba trávníku než sečení se sběrem do koše a to z toho důvodu že musíme sekat mnohem častěji a v hlavní sezóně růstu trávy i dvakrát za týden.Je to z toho důvodu,protože musíme ubírat-usekávat mnohem menší přírůstky,aby měly šanci propadnout až pod stébla na půdu.Zde se stihnou rozkládat a budou vytvářet přirozené hnojivo a výživu pro další růst.

mulcovani.jpg

Mulčovat doporučujeme na méně užívaných plochách zahrady,tak aby se Vám zbytky trávy nenanosily do domu,na terasy nebo do bazénu.

Pozitivní je že zahrada je až o 20% rychleji posečená a to že travní hnojivo podrží déle vláhu,ne však v období sucha,kdy zadržuje ranní rosu od kořínků,zde je závlaha nutností.

Nespornou výhodou je to že odpadá turistika s košem na kompost.

Výšku trávníku udržujte nad 4cm,aby si zachoval dostatek vláhy.vertikutace –provzdušnění je v tomto případě nutností. Otázkou je nejen jakou sekačkou mulčovat, ale také zdali vydržíme se o zahradu tak pravidelně starat. Je i důležité, aby se mulčování provádělo tam, kde není půda příliš kyselá. Pro ty co se rozhodli, že budou výhradně mulčovat a nehodlají používat jiné technologie je zcela zřejmé, že si koupí sekačku určenou pouze k mulčování. Jejich výhodou je perfektně a velice účinně připravený pracovní prostor pro tuto metodu. Nevýhodou naopak je fakt, že kromě mulčování se nedá uplatnit jiný způsob sekání. Pro toho kdo není ještě pevně rozhodnut je řešení také poměrně jednoduché a navíc nezpůsobí kupujícímu sebemenší riziko. Touto alternativou je sekačka kombinovaná. Ta využívá jak možnosti mulčování“ pomocí přídavného zařízení či úpravou stroje. Postup v praxi je pak velmi jednoduchý Mulčujete a v okamžiku když z jakéhokoliv důvodu necháte trávu přerůst pak ji jednoduše posekáte klasicky.