Mulčování okrasných a zahradních trávníků

V souvislosti s údržbou a sečením našich zahrad se v poslední době často setkáváme s moderním termínem „mulčování“. Co to vlastně je? Viz.článek:

mulcovani-sekacka.jpg

 

Mulčování je způsob sečení trávy, kdy useknutá tráva v pracovním prostoru sekačky propadává přes rotující nůž a ta je několikrát přesečena. Tento způsob sečení vytváří velice jemnou travní drť, která se neshromažďuje v koši sekačky, ale díky své malé velikosti propadává mezi travní stébla a zůstává tedy v půdě na trávníku.

mulcovani-system.jpg
(vlevo pozdní mulčování,vpravo správně)

Zde se pak jemně posečená „mulčovaná“ travní drť rozkládá a vytváří nám tak přirozené hnojivo a výživu pro další růst našeho trávníku.

Co vlastně do trávníku vracíte??(tabulka dle sušiny)
N - 1,6 % - 2,9 %
P - 0,6 % - 0,9 %
K - 1,5 % - 2,5 %
Ca - 0,8 % - 1 %
Mg  - 0,3% - 0,4 %

Nespornou výhodou mulčování je to, že nám odpadá „turistika“ s košem na kompost. Důležité je, aby jsme mulčování prováděli tam, kde není půda příliš kyselá. Hlavní výhodou mulčování je, že budeme mít zahradu až o 20% rychleji posečenou a také, že mulčovaná tráva, neboli travní hnojivo zadrží déle vláhu. To však neplatí v období sucha, kdy nám zadržuje ranní rosu od kořínků, tady je pak závlaha nutná. Z praktických důvodů je mulčování vhodné na méně užívaných travnatých plochách zahrady, tak aby se nám nenanosily zbytky trávy do domu, na terasy nebo do bazénu. Ve srovnání s klasickým sečením se sběrem posekané trávy do koše je mulčování mnohem náročnější údržba trávníku a to z toho důvodu, že musíme sekat mnohem častěji a v hlavní sezóně růstu trávy i dvakrát za týden. Je to proto, že musíme usekávat mnohem menší travní přírůstky, aby měly šanci propadnout až pod stébla trávy na půdu. Pro mulčování je vhodná výška trávníku nad 4cm, aby si trávník zachoval dostatek vláhy. Vertikutace, neboli provzdušnění travnaté plochy je pak v tomto případě nutností. Otázkou je hlavně s jakou sekačkou mulčovat. Pro ty z nás, kteří jsme se rozhodli, že budeme výhradně mulčovat a nehodláme používat jiné způsoby sečení je zcela zřejmé, že si pořídíme sekačku určenou pouze k mulčování. Jejich výhodou je perfektní a velice účinně připravený pracovní prostor pro tuto metodu.

mulcovani-system-2.jpg

Nevýhodou je naopak fakt, že kromě mulčování se nedá uplatnit jiný způsob sekání. Pro ty z nás, kteří ještě nejsou pevně rozhodnuti jaký způsob sečení se nám více osvědčí je řešení také poměrně jednoduché a navíc bez většího rizika. Touto alternativou je sekačka kombinovaná. Ta nám nabízí jak možnosti mulčování pomocí přídavného zařízení, tak i jednoduchou úpravou stroje změnu sekačky na klasické sečení. Samotná  praxe je pak velmi jednoduchá. Nejprve trávník mulčujeme a v okamžiku, kdy nám tráva přeroste, jí pak jednoduše posekáme klasicky.

RIDERY

Jsou-li plochy větší a to cca od 2000 a víc doporučujeme sekat můlčovací technikou s pohonovou jednotkou Rider.Sečení je rychlé pohodlné a jste schopni díky samonosným kopírovacím hlavám posekat s dokonalostí i zvlněné povrchy.Rider Vám může posloužit i jako pomocník s ostatními prácemi v zahradě díky spoustě volitelného příslušenství

mulcovani-rider.jpg

Technika mulčování
mulcovani-system-3.jpg