Jak zatočit s mechem

Odstraňte nežádoucí mech a připravte si podmínky pro krásný trávník.

Jak odstranit mech z trávníku je jedna z nejčastějších otázek zahrádkáře. Všichni zřejmě čekají něco jednoduchého a trvalého, ale bohužel bez práce to nejde, zvlášť, pokud byl mech na zahradě do té doby téměř až pěstován.

Hned v úvody bychom si mohli říct, jak mech rozhodně neodstraňovat. Nejspíše totiž znáte pohled na podzimní zahrady poprášené nehašeným vápnem. V podstatě by to bylo možná správně, kdyby tento zásah byl vyvážený, ale rozhodně není dlouhodobě vhodný - zásadně si tak rozhodíte pH půdy, které by mělo být 5,0-6,0. Schválně se můžete těchto lidí zeptat po kolikáté tuto proceduru již provedli a jestli jejich trávník pak vypadal o tolik lépe, mimoto, že místo zelené byl nakonec tento trávník bílý. Za nás tedy vyvápňovat zahradu rozhodně nedoporučujeme. Existuje totiž i způsob, který vám nezničí trávník.

Jak na to? Mechu je potřeba odebrat hlavně jeho výhodné prostředí, tzn. nesekat trávu pod 3 cm (dle travních druhů), za nás je minimum 5 cm. Nejlépe hned na jaře provzdušníme trávník vertikutátorem, ten také naruší souvislé kořenění mechu. Tuto proceduru provedeme klidně do kříže, nebo dokud vidíme, že vertikutátor pořád mech vytahuje. Do takto připraveného trávníku je zapotřebí vpravit dlouhodobé hnojivo s dostatkem dusíku. To nám zajistí stabilní a vyvážené vyživování trav a znevýhodníte skladbu živin pro mech. Je dobré po hnojivu anebo přímo s ním dostat na tuto připravenou plochu křemičitý písek, který nám v půdě bude zvyšovat teplotu. Určitě uděláte jen správnou věc, vysejete-li na upravenou a pohnojenou plochu i kvalitní a čisté osivo (čisté rozumíme bez příměsí jiných nežádoucích trav a plevelů). Po provedení těchto úkonů se nám musí výrazně zlepšit kvalita trávníku cca do měsíce. Poté bude třeba cca za tři měsíce hnojit znovu a na podzim provést opět vertikutaci. Bohužel, náprava trvá delší dobu a je pracná, musíme si ovšem uvědomit, jak dlouho uživatel trávníku růst mechu toleroval. Zásada každopádně je – odebrat mechu výhodné prostředí.

TIP: Mech a trávovou plsť z vertikutátoru můžete kompostovat, takže je znovu využijete.

Přípravky a stroje na odstranění mechu:
Dlouhodobá hnojiva (existují i s větším obsahem železa proti mechu)

Vertikutátor
Antimech, Mechstop
Mogeton

odstraňování mechu