Hnojíte správně?

K pěknému trávníku už dnes neodmyslitelně patří hnojení. Ale hnojíte správně?

Hnojiva jsou velmi choulostivou složkou do vaší zahrady, nesprávným užíváním si můžete svůj trávník poškodit, budete mít spálené fleky, tráva neporoste, nebo naopak se budou objevovat hustší fleky v jinak řídkém pokryvu. Správné hnojení začíná už výběrem hnojiva - je vhodné sledovat nejen složení, ale také schopnost dlouhodobého rozpouštění.

My máme dobré zkušenosti s hnojivy Eurogreen. Mají vyváženou zásobu živin (dusík, fosfor, draslík), které se do půdy uvolňují postupně v řádu týdnů. Předchází se tak šoku, který nastává v případě, že se do půdy v krátkém časovém úseku uvolní obrovské množství živin. Tak tomu bývá u levnějších hnojiv, které se rozpouštějí např. hned po prvním dešti.

Proč musíme hnojit, abychom měli krásný hustý trávník? Sečením trávě pravidelně odebíráme živiny, proto je musíme vrátit v náhradní podobě - hnojivu. Hnojivo podporuje růst, ale především hustotu a tím i schopnost trávníku snášet větší zatížení. Trávník se stává odolnější vůči různým stresovým faktorům (sucho, mráz).

Doporučuje se hnojit 2-3x za rok, dlouhodobým hnojivem.

Eurogreen nabízí vícero typů hnojiv podle jejich využití. Basic start je startovacím hnojivem vhodným pro pohnojení zakládaného trávníku. Už vzrostlejší trávník můžete pohnojit hnojivem FAIRWAY, které je určeno pro průběžné hnojení trávníku. Na další typ hnojiv se můžete podívat u našem e-shopu

Jak vybrat správné hnojivo pro vaši potřebu? Podle funkce jednotlivých složek:

  • Dusík: je hlavním motorem růstu, řídí nadzemní růst
  • Fosfor: řídí růst kořenového systému
  • Draslík: reguluje spotřebu vody, zvyšuje odolnost proti nemocem
  • Magnézium: tvoří listová zeleň
  • Stopové prvky: řídí procesy látkové výměny

Mapy na trávníku jsou způsobeny nerovnoměrným hnojením, kdy některé úseky mají hnojiva příliš, jiné naopak málo. Nejsnadnější a zároveň nejefektivnější způsob hnojení je pomocí ručních sypačů a sypacích vozíků. U nás si můžete sypací vozík zapůjčit a pokud byste jej chtěli vlastnit, nabízíme sypací vozík firmy Gardena ve velikosti L a XL.

Nezapomeňte také na jaře na vertikutaci, která je důležitou složkou péče o krásný trávník.

sypací vozíkRuční sypač hnojiv