Jak je to s palivovým dřívím

Jak to je s palivovým dřívím?

 
Vytápění domu je jednou z nejvyšších položek rodinného rozpočtu.Jak však efektivně vynaložit prostředky při pořizování palivového dříví?
 
Tento článek je třeba brát jako velkou zkratku poměrně obsáhlého tématu, pomůže však dostat základní náhled jak je to s palivem v podobě dřeva.
 
V základním rozdělení palivového dříví je –
Měkké dřevo
Tvrdé dřevo (příp.polotvrdé,nebo míchané)
 
Dále je palivové dřevo možné koupit:
na kubíky, nebo též v celých délkách a plnometrech ukládaných
anebo prostorových metrech sypaných,
anebo prostorových metrech ukládaných.
 
Další rozdělení je štípané nebo neštípané a krácené (např.na 30 cm) anebo v metrech.
 
Dřevo do pece si tedy kupujete v závislosti na tom kolik jste ochotni si dát s dalším zpracováním práce, anebo podle stavu vašeho konta.
Zde je třeba uvést jak je to s mírami
 
Plnometr= 1m3 dřeva tj.100% dřeva,nejčastěji kupovaného v celých délkách-nejčastěji to bude dřevo přivezené na Tatře s hydraulickou rukou-S touto variantou je poté nejvíce práce,ale zpravidla finanční efekt je nejlepší.Dřevo je změřeno na délce a průměru ve středu kmene,a v kubírovacích tabulkách je vyhledán správný objem dřeva.Takto je zapsána celá fůra dřeva a to je to co kupujete.
 
Prostorový metr = 0,54 – 0,68 m3 (tj.plnometru v závislosti na dřevině a způsobu naukládání) tj.až 70% dřeva a 30 % vzduchu-nejčastěji je toto vyráběno na štípačkách anebo automatech a naukládáno do přepravních nebo ukládacích boxů,pro snadné změření a kontrolu naukládání.Zpravidla je toto dříví nakráceno na 30 cm nebo jinou požadovanou délku
 
Prostorový metr sypaný=0,5m3 . objem dřeva by měl být  cca 50%-60 %.Toto palivo je většinou vyráběno na automatech a rovnou nasypáno na auto anebo v síťových přepravních baleních na paletách.Nedá se sypat lépe nebo hůře,ale také proto opticky vychází cenově nejlépe,ale je potřeba počítat.Dřevo je naštípáno a nakráceno na 30 cm nebo jinou požadovanou délku – z kratších polen je i více naukládáno než z delších.
 
Pro Vaši představu nyní uvedeme několik počtářských operací,ze kterých byste si mohli udělat jasno co a za kolik kupujete
 
Poměr dřevo
/vzduch
Cena cca za buk
Cena za jednotku
Finální cena
za m3buku
1m3
(dřevo na kubíky-plnometry)
100% / 0%
1250,-
1250,-
1PRM
(prostorový metr ukládaný-nařezáno na 30 cm)
70%/30%
1650,-
2145,-
1PRMS
 (prostorový metr sypaný-nařezaný na 30cm)
50%/50%
1100,-
2200,-
 

Ceny jsou pouze orientační a jsou uvedeny vč.15 % DPH 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.