Víte jak správně naostřit pilový řetěz?

 

Motorová i elektrická pila je vždy tak silná, jak ostrý má pilový řetěz. Známe to i z kuchyně jak se nám krájí ostrým a tupým nožem, stejně tak je to i u pilového řetězu.

Broušení řetězů lze provádět ručně nebo strojně. K  ručnímu broušení řetězu existuje velká škála přípravků a pomocníků, jako šablony, válečkové vodítka, strojky, …pro snadnější dosažení dobrých výsledků. Základem je správně zvolit velikost kulatého pilníku podle velikosti zaoblené části ostří řetězu. Na omezovací zuby používáme zase pilník plochý s jemným sekání a měrky, kterými zamezíme poškození ostří sousedních zubů.

navod.jpg

U vlastního broušení je velice důležité broušení pod správným úhlem, ale také stejná délka nabroušených zubů. Každý výrobce a typ řetězu má své předepsány úhly ostření, ale asi nejuniverzálnější je držet pilník k liště v úhlu 30° a 10° nahoru ke špičce břitu, tím bychom měli zabránit podbrušování a lépe naostříme špičku řezného zubu. Vybrušujeme vždy ven ke špičce zubu, při tahu zpět uvolňujeme přítlak. Ideální je když uchytíme pilu za  lištu s řetězem a budeme brousit ve svěráku.

Brousíme-li řetěz při práci přímo na pile, doporučujeme střídat pilník na obou stranách tak, abyste zachovali přítlak a zuby byly stejně dlouhé. Pilníkem tahejte stejněkrát na všech zubech.

Dále bychom neměli zapomínat na snižování omezovacích zubů (výstupky před břitem), které nám regulují kolik dřevní hmoty ubere zub v záběru, zároveň minimalizuje vibrace a zpětný vrh pily (vysoce nebezpečné!).“Omezováky“ snižujeme plošným obroušením o 1/10 výšky břitu níž oproti výšce břitu.

Druhou a kvalitativně vyšší variantou je strojní broušení. Tento způsob ostření řezných i omezovacích částí řetězu pily díky speciálnímu stroji přináší vynikající výsledek v podobě garance kvalitně a přesně nabroušeného řetězu. Jedná se o přesné dodržení nastavených řezných úhlů, vzájemně stejné délky břitů, vzájemně stejné délky omezovacích částí řetězu a lze i takto opravit velké ztupení, což je při práci s pilníkem značný problém.

Ať už se rozhodneme brousit pilový řetěz ručně, nebo strojně doporučujeme se poradit s odborníkem z autorizovaného servisu v Třinci-Oldřichovicích naproti restaurace Napoleon, kde si také můžete zakoupit kompletní pomůcky pro ruční broušení, nebo nechat řetěz nabrousit strojně.

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.