Jak vybrat správný trávník


Každý člověk se zahrádkou má aspoň kousek trávníku.Svou intenzitou zatěžování a výsledného efektu vyberete travní směs odpovídající vašim nárokům.Trávníku je zapotřebí pro jeho půdopokryvnou funkci,pro zadržování vláhy a naši relaxaci.

 

osiva.jpg

 

 

A co děti?Mají si kde hrát?

Intenzitu zatížitelnosti určuje kvalita půdního podloží,závlaha a správná volba travních druhů.Všichni známe rozdělení na sportovní-hřištní,parkovou,okrasnou,golfovou směs…

hnojiva-2.jpg       Tyto názvy určují vlastnosti a měly by nám pomoci pro orientaci.
Charakteristika hřištní směsi je v tom, že podstatně rychleji regeneruje díky vyššímu obsahu jílku.Samozřejmě neexistuje univerzální směs pro hřiště na fotbal a pro ruggbyové hřiště nebo tenisový kurt.Seká se zpravidla na vyšší velikost,min.5cm.V zahradách takovou směs potřebujeme na intenzivní zatížení kde děti hrají fotbal,často se zde chodí,anebo když Vaší zahradě kraluje pes.
U golfových směsí budeme s charakteristikou velmi opatrní stejně jak u hřištní,jelikož dodavatel firmy TURPIL.cz rozlišuje směsi na golf v několika kategoriích,a to pro green,sekaný až na 3 cm díky příměsi psinečku velmi tenkému až abnormálně regenerujícímu semenu,v některých případech až plevelnému.Taková plocha se seká jen vřetenovou sekačkou.

Pak máme směs pro fairway.Fairway je plocha mezi odpalištěm a jamkovištěm(greenem),znamená to že tento trávník zabírá největší plochu na golfových hřištích.Toto osivo je určitě vhodné i do našich zahrad svou přirozeností,vyvážeností i růstem,skladbou svých travních druhů si však musíte na klíčení počkat něco přes dva týdny.Poslední ze série golfových osiv je Tee-odpaliště-taková směs musí splňovat nároky asi jak na běžných sportovištích a k tomu musí odolat nižšímu sekání.

osiva-2.jpgChceme-li dosáhnout okrasného trávníku,tj.méně využívaného,který bude odolávat plevelům a s nízkým vzrůstem,měli bychom hledat osiva s vyšší příměsí Poa-lipnice v ideálním případě Supina-nízká.Vyšší příměs se rozumí nad 10 % hmotnosti celého balení osiva.Takový trávník je pak možno sekat na 3-5 cm a je zde garantována závist sousedů.

Trendem poslední doby jsou i květinové-bylinné směsi.podobají se spíše lučním,kdy nám takto osetá plocha doslova rozkvete.Používá se v okrajích zahrady aby trávník přešel plynule do vzrostlých rozměrů,anebo na ostrůvky květin uprostřed trávníku.Je potřeba sekat přibližně třikrát za rok.Rozhodně se takové směsi nebojte a vyzkoušejte ji,určitě Vám udělá radost.

Požadavky klientů jsou i luční směsi,ale to je už další velmi rozsáhlá kategorie.V základu jde o to ozelenit plochy,které buď majitel nechce kosit,anebo by tato plocha měla vydávat trávy pokud možno co nejvíce,a pokud možno s určitou skladbou travin a jetelů.

Při výběru směsí by Vám měl být personál kdekoliv schopen poradit a zjistit skladbu druhů.Také záleží na čistotě osiva a klíčivosti.To Vše je u TURPILU jistota.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.